O negatívnych účinkoch kávy a jej pôsobenia na zdravie človeka sa už toho veľa napísalo. Existujú mnohé, a pribúdajú stále nové štúdie, ale výsledky nie sú dodnes jednoznačné. V súčasnosti sa vyzdvihujú skôr jej pozitívne účinky. Káva vraj povzbudzuje chuť do jedla, odstraňuje únavu, vyvoláva pocit pohody a dobrej nálady a zbystruje myslenie. Podľa odborníkov 2 až 3 šálky kávy denne znižujú riziko vzniku civilizačných chorôb. Okrem toho obsahuje viac ako 200 antioxidačných látok, má protinádorové účinky a výrazne znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Odteraz vtipný výrok “Radšej s Parkinsonom trochu rozliať, ako s Alzheimerom zabudnúť vypiť,” dostáva nový rozmer. Pri káve.
Ďalším pozitívom je aj zníženie rizika vzniku cukrovky. Vedci prišli aj na to, že nastávajúce mamičky, ktoré prišli o pôžitok z kávy kvôli tehotenstvu, si ho nemusia tak striktne odopierať. Áno, kofeín nenarodenému plodu môže stále uškodiť. Ale pokiaľ si tehuľky budú dávkovať kávu s kofeínom s mierou, nemalo by sa dieťatku stať nič. Odporúčajú sa maximálne dve šálky denne.
Aby nebolo pozitívnych účinkov dosť, ďalšími výsledkami výskumu, ktoré potvrdzujú blahodárne pôsobenie kávy na organizmus človeka je aj negovanie starej “pravdy”, že káva oberá telo o vodu. Nápoj stimuluje obličky a zvyšuje tvorbu moču, no čo sa týka dehydratácie, je to nezmysel. A dokonca potláča niektoré fázy kôrnatenia ciev.